Cauchy - Szkoła Myślenia www.cauchy.pl//podroze/kotlina_klodzka/szczeliniec/     |     Dodaj do ulubionych19 listopad 2017

Łamigłówki podstawowa

|

Przedszkolaki

|

Kolorowanki

|

Rebusy

|

Krzyżówki

|

Wykreślanki

|

Algorytmy

|

Zabawy

Korepetycje, korepetycje z języka polskiego

Ostatnie OstatnieDo góry, menu nadrzędne, lista zadań Lista wszystkich tematówNastępne Następne

Szczeliniec - Góry Stołowe

Ciekawe miejsca w Kotlinie Kłodzkiej

Co to jest Szczeliniec Wielki?
Szczeliniec Wielki to najwyższe wzniesienie Gór Stołowych (919 metrów n.p.m.) o płaskim wierzchołku. Zajmujący ponad 40 hektarów płaski szczyt Szczelińca Wielkiego jest jednym wielkim skalnym labiryntem. Przejścia w skałach, załomy, kształty skał, widoki czynią Szczeliniec Wielki niesamowitym miejscem i jednym z najpiękniejszych w Polsce.
Na czym polega zwiedzanie Szczelińca Wielkiego?
Zwiedzanie Szczelińca Wielkiego to po prostu spacer szlakiem po wierzchołku góry. Szlak wiedzie wśród skał, szczelin - dookoła płaskiego wierzchołka. Do dyspozycji turystów są tarasy widokowe, ławeczki, schronisko "Na Szczelińcu", schody - w trudniejszych miejscach wspomagane przez barierki, łańcuchy.
Jak dostać się do Szczelińca Wielkiego?
Najłatwiej samochodem
Wybierając się autem należy skorzystać z parkingu w Karłowie - miejscowości znajdujące się u podnóża Szczelińca Wielkiego. Karłów leży po środku trasy łączącej Kudowę - Zdrój z Radkowem. Od parkingu w Karłowie na szczyt góry wiedzie podejście zajmujące od 15 do 30 minut.
Autobusem
Z Kudowy Zdroju oraz z Radkowa jeździ do Karłowa autobus.
Pieszo szlakiem turystycznym
Do Szczelińca Wielkiego wiodą również szlaki turystyczne od wszystkich miejscowości okalających Góry Stołowe. Najbliżej położona jest Pasterka (około godziny drogi). Nieco dalej, od strony wschodniej znajdują się Radków i Wambierzyce (3 do 5 godzin wspinaczki). Najdalej, od strony południowej jest do Szczelińca z Polanicy - Zdroju, Szczytnej, Dusznik - Zdroju i Kudowy - Zdroju (nawet do 7 godzin).
Rowerem - szlakami rowerowymi
Z powyzszych miejscowości wiodą również szalki rowerowe. Rowerem możemy dojechać (podobnie jak samochodem lub autobusem) do Karłowa. W stronę Karłowa droga wiedzie pod górę (na przykład droga "Stu zakrętów" Radków - Karłow) więc może sie okazać, że częściej będziemy rower pchać. Za to z powrotem... wystarczą dobre hamulce!
Dlaczego Szczeliniec jest Wielki?
Istnieją dwie góry znajdujące się w Górach Stołowych sąsiadujące ze sobą: Szczeliniec Wielki i Szczeliniec Mały. Skalny labirynt znajduje się tylko na szczycie Szczelińca Wielkiego. Szczeliniec Mały jest niedostępny dla turystów i jest w rejonie Parku Narodowego Gór Stołowych objętym ścisłą ochroną.
Ile czasu potrzeba by zwiedzić Szczeliniec?
Na wyprawę na Szczeliniec (przyjmując, że startujemy z parkingu w Karłowie) musimy przeznaczyć od 2 godzin do całego dnia (6 godzin). Zalecam przeznaczyć na wyprawę na Szczeliniec cały dzień. Wówczas jest wystarczającą dużo czasu by zatrzymać się w schronisku, podziwiać widoki, urządzić sobie mały piknik (jeśli zabraliśmy prowiant), zrobić zdjęcia, przespacerować się po Karłowie (przy wjeździe od strony Radkowa jest piękny widok na Szczeliniec Wielki).
Dla kogo Szczeliniec jest atrakcją?
Dla dzieci
Szczeliniec jest super atrakcją dla dzieci od 6-tego roku życia. Przeciskanie się między skałami, chowanie za załomami skalnymi, maszerowanie po kamieniach, niezbyt forswone podejście na Szczeliniec - wszystko to sprawia dzieciakom niesamowitą frajdę i zapewnia ruch na świeżym i czystym powietrzu.
Dla wszystkich
Niezbyt forsowne podejście, stosunkowo łatwa trasa, wyjątkowość Szczelińca, powoduje, że każdy z nas na pewno nie zapomni tej wyprawy. Szczeliniec Wielki trzeba zobaczyć.
Kto musi uważać
Szczeliniec Wielki jest górą!
Pomimo stosunkowo łatwej trasy musimy pamiętać, że Szczeliniec Wielki jest górą i wyprawa na Szczeliniec jest wyprawą górską.
Osoby starsze i mające problemy z poruszaniem się
Osoby starsze czy też chore powinny mieć zgodę lekarza. Osoby mające problemy z poruszaniem się w ogóle nie powinny wybierać się na Szczeliniec.
Maluchy
Z maluchami (5-latki i młodsze) trzeba uważać, gdyż zwyczajnie ponad dwugodzinny górski spacer skalnymi labiryntami może być zbyt trudny i wówczas małe dziecko bardziej zrazi się do gór niż zachęci. Zwykle młodsze dzieci wolą pobyt na placu zabaw i nie docenią uroku Szczelińca Wielkiego.
Kiedy wybrać się na Szczeliniec Wielki?
Lepiej w słońcu
Wycieczkę na Szczeliniec Wielki najlepiej zaplanować gdy jest piękna pogoda, choć deszczowy spacer też ma swój urok. Jednak we mgle stracimy piękne widoki.
W weekendy tłok
Szczeliniec Wielki przyciąga w sezonie 300 tysięcy turystów. Jeśli więc przyjeżdżamy w dni wolne od pracy warto być na parkingu w Karłowie rano, by... znaleźć miejsce parkingowe.
Gdzie znajduje się Szczeliniec Wielki?
Szczeliniec Wielki znajduje się w centrum Gór Stołowych, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, ponad miejscowością Karłów. Góry Stołowe leżą na zachodnim krańcu Kotliny Kłodzkiej przy granicy z Czechami. Miejscowości otaczające Góry Stołowe to od północy Pasterka, Radków, od wschodu Wambierzyce, od południa Polanica - Zdrój, Szczytna, Duszniki - Zdrój oraz od zachodu Kudowa - Zdrój. Część gór Stołowych znajduje się na terenie Czech (przedłużenie W stronę północno - zachodnią).
Szczeliniec Wielki widać wszędzie
Szczeliniec Wielki widać praktycznie z każdej części Kotliny Kłodzkiej. Jadąc samochodem, pociągiem, autobusem, patrząc w stronę zachodnią (na przykład z Kłodzka) możemy dojrzeć wysoką i płaska górę ze skalną koroną u szczytu - to właśnie Szczeliniec Wielki.
Na co zwrócić uwagę?
Bilety
Wejście na teren labiryntu Szczelińca Wielkiego wymaga opłaty.
Przewodnik
Jeśli chcemy posłuchać legend i historii związanych ze Szczelińcem, to możemy poczekać aż zbierze się grupka turystów i spacerować od kasy biletowej wspólnie z przewodnikiem. Opowie nam legendy (także pikantne) o okrutnym duchu Liczyrzepie i pięknej Emilce, podpowie nazwy skał, opisze widoki rozciągające się z tarasów.
Śnieg
W niektórych miejscach i przejściach (piekiełko, czyściec) przez cały rok zalega śnieg. Trzeba uważać by się nie poślizgnąć i bezpiecznie przejść dany fragment.
Niektóre miejsca trudne
Miejsca w których zalega śnieg, wąskie schody, śliskie kamienie powodują, że Szczeliniec Wielki nie jest prostym spacerem i wymaga w niektórych miejscach nieco wysiłku i sprawności. Trudności są do pokonania (choć czasem przy pomocy towarzysza) i dodają wyprawie uroku.
Szczeliniec Wielki znajduje się na terenie Parku Narodowego
Dlatego też szanujmy to miejsce jak najmniej zakłócając życie przyrody.
Przewodniki, mapy
Polecam następujące przewodniki i mapy, które warto nabyć przed wyprawą na Szczeliniec Wielki i przed wyjazdem w Góry Stołowe:
  • Park Narodowy Gór Stołowych - Zbigniew Gołąb, Romuald Mikusek, Krzysztof Baldy, Tomasz Mazur - Multico Oficyna Wydawnicza
  • Laminowana mapa "Góry Stołowe" - ExpressMap Polska - skala 1:60 000
Linki

OstatnieDo góry, menu nadrzędne, lista zadańNastępne
OstatnieLista wszystkich tematówNastępne


Nie znalazłeś szukanej treści?
Poszperaj w serwisie cauchy.pl lub w sieci.
Google
 
Matury z lat 2002 - 2005. Zadania, rozwiązania zadań, schemat punktacji
 
Tapeta ze wzorami dotyczącymi logarytmów i funkcji logarytmicznej
 

Newsletter

Tak, chcę otrzymywać bezpłatny newsletter:

Imię:

Email:

 
Tabliczka mnożenia - tapeta
 
(C) 2010 Szkoła Myślenia im. A. L. Cauchy        Napisz Napisz        Praca     Reklama
   korepetycje z języka niemieckiego