Cauchy - Szkoła Myślenia www.cauchy.pl//roz/jak_sie_uczyc/sprawdzaj/     |     Dodaj do ulubionych19 luty 2019

Łamigłówki podstawowa

|

Przedszkolaki

|

Kolorowanki

|

Rebusy

|

Krzyżówki

|

Wykreślanki

|

Algorytmy

|

Zabawy

Tapeta ze wzorami dotyczącymi logarytmów i funkcji logarytmicznej

Poprzednie PoprzednieDo góry, menu nadrzędne, lista zadań Lista wszystkich tematówPierwsze Pierwsze

Sprawdzaj!

Niesprawdzone zadanie jest zadaniem nierozwiązanym!!!

Sprawdzaj zrobione zadania, napisaną pracę

Zadanie, które właśnie rozwiązaliśmy ma zwykle błędy rachunkowe, logiczne. Podobnie w pracy z języka polskiego, świeżo napisane, niesprawdzone zdania mają błędy stylistyczne, nie łączą się ze sobą. Wynika to z pośpiechu, a także skupieniu się na pojedynczym obliczeniu (zdaniu w przypadku wypracowania). Nie widzimy wówczas szerszego kontekstu zadania.

Lepiej jest zrobić na klasówce 2 zadania ze sprawdzeniem niż 4 zadania bez sprawdzenia.

Dlaczego dostajesz mało punktów skoro umiesz?

Jeśli popełnisz błąd na początku zadania wówczas większość nauczycieli przyzna Ci 2 punkty na 10, mimo, że dalsza część zadania jest poprawna merytorycznie. Po prostu kolejne wyniki cząstkowe nie zgadzają się z uwagi na początkowy błąd. Stąd, pomimo, że umiesz rozwiązać zadanie (materiał) otrzymujesz mało punktów, słabą ocenę.

Napracowałeś się 15 minut rozwiązując zadanie, wiesz, że metoda jest dobra, a otrzymujesz 1/3 punktów. To niesprawiedliwe? Raczej głupie. Umieć rozwiązać zadanie, poświęcić na to 15 minut i otrzymać 1/3 punktów. Bardzo głupie. Szkoda 15 minut na klasówce. Szkoda wielu godzin nauki. A wystarczyłyby 2 dodatkowe minuty by sprawdzić zadanie.

Weryfikacja na przerwie? - za późno

Na pewno po klasówce wiele razy podbiegasz do kolegi / koleżanki i pytasz: Ile Ci wyszło? Drżenie serca, bo kolega ma inny wynik. Rozmawiasz, metoda się zgadza. No tak, znowu głupi błąd rachunkowy w pisemnym dzieleniu. A przecież wystarczyło przelecieć wzrokiem i powtórzyć wszystkie działania rachunkowe...

Jeśli przeznaczyłeś/aś na rozwiązanie zadania 15 minut dlaczego nie chcesz poświęcić dodatkowo 2 minut by sprawdzić zadanie i wyeliminować drobne i poważne błędy, które zabierają Ci punkty i obniżają ocenę?

Kiedy sprawdzać zadanie?

Nie sprawdzaj zadaniu od razu. Sprawdź zadanie po zrobieniu jednego lub kilku innych zadań, by wyzerować mózg, by zapomniał poprzednie schematy, by liczył wszystko od początku.

Smutna historia prawdziwa

Będąc na kolokwium którego materiał "miałem w małym palcu", zrobiłem na początku zadania błąd rachunkowy. 6/3 wychodziło mi cały czas 3. Wiedziałem, że gdzieś mam błąd bo ostateczny wynik był bardzo dziwną liczbą. Sprawdzałem zaraz po rozwiązaniu zadania wszystkie przekształcenia, ale cały czas mój mózg szedł po wyrytej ścieżce, że 6/3 = 3. Gdybym to zadanie sprawdził po rozwiązaniu innych zadań... A tak otrzymałem 3+, zaś mój kolega którego dzień wcześniej uczyłem tego działu, otrzymał 4+...

Nie sprawdzaj zadania od razu. Zrób inne zadanie lub zadania i dopiero wówczas sprawdź to zadanie. Pamiętaj jednak, by wystarczyło Ci czasu na sprawdzenie.

Szanuj swoją ciężką pracę włożoną w przygotowanie do sprawdzianu. Sprawdzaj zadania by głupi błąd nie zniweczył godzin przygotowania i wysiłku. Nie strzelaj sobie w kolano!


PoprzednieDo góry, menu nadrzędne, lista zadańPierwsze
PoprzednieLista wszystkich tematówPierwsze


Nie znalazłeś szukanej treści?
Poszperaj w serwisie cauchy.pl lub w sieci.
Google
 
Internetowe kursy maturalne z matematyki
 
Korepetycje, korepetycje z języka polskiego
 
Tabliczka mnożenia - tapeta
 

Newsletter

Tak, chcę otrzymywać bezpłatny newsletter:

Imię:

Email:

 
(C) 2010 Szkoła Myślenia im. A. L. Cauchy        Napisz Napisz        Praca     Reklama
   korepetycje z języka polskiego